Logo Infinite Solar

Farma fotowoltaiczna – co to jest i jak działa?

farma fotowoltaiczna co to jest

Wprowadzone przez Unię Europejską normy nakładają na państwa członkowskie w tym na Polskę konieczność zwiększenia ilości OZE (czyli odnawialnych źródeł energii) w kontekście energetycznym.

Obecnie oczekiwany wskaźnik ma zostać zwiększony o 23%, dlatego właśnie rozwiązaniem może być budowa farmy fotowoltaicznej, która gwarantuje inwestorom liczne korzyści.

Już teraz sprawdź, czym są farmy fotowoltaiczne, jak działają i poznaj kluczowe korzyści, jakie zapewniają.

Farma fotowoltaiczna – co to jest?

Głównym zadaniem fotowoltaiki jest wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Coraz popularniejsze stało się umieszczanie paneli fotowoltaicznych na dachach prywatnych domów lub budynków należących do małych i dużych przedsiębiorstw.

Jednak takie rozwiązanie pozwala raczej jednorazowo zmniejszyć koszty za energię elektryczną, a nawet nagromadzić energię i zarabiać na jej odsprzedawaniu.

W dużym uproszczeniu farmy fotowoltaiczne (inna nazwa dla nich to farma słoneczna) to duże instalacje PV, składająca się coraz częściej z setek czy niemal tysięcy ogniw fotowoltaicznych.

Dzięki połączeniu ich ze sobą są w stanie wytworzyć wspólnie sporo energii elektrycznej, którą można później spożytkować na wiele sposobów.

Jak działa farma fotowoltaiczna?

Dzięki zastosowaniu paneli słonecznych możliwe staje się wyprodukowanie energii elektrycznej bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Przy pomocy fotonów, tj. światła słonecznego, zastosowana instalacja PV jest w stanie przemienić się w energię elektryczną.

Jak można się domyślić, dzięki łączeniu modułów PV możliwe staje się uzyskanie jeszcze lepszych efektów i maksymalizacja potencjału, jaki w nich drzemie. W zależności od wielkości instalacji i liczby paneli generuje się energię o różnej mocy.

Dla przykładu w domach jednorodzinnych zazwyczaj moc nie przekracza 50 kW, w małych elektrowniach fotowoltaicznych ta wartość może dochodzić nawet do 500 kW, a za to farmy fotowoltaiczne generują już wartości znacznie wyższe niż 500 kW.

Gdy już wiesz, czym jest farma fotowoltaiczna, teraz czas przejść do praktyki. Połączone ze sobą moduły PV mogą mieć za zadanie zarówno generowanie energii, jak i jej gromadzenie (potrzebne są do tego dodatkowo magazyny energii).

Kluczowe staje się to, aby instalacje fotowoltaiczne zostały przymocowane na specjalnych wspornikach. W ten sposób można ustawić panele w zależności od pozycji słońca. Możliwe staje się dostosowanie ich w zależności od aktualnej pory roku lub też pory dnia.

Polska jest obecnie w fazie transformacji energetycznej, dlatego inwestowanie w farmy fotowoltaiczne staje się coraz popularniejsze. Już teraz przekonaj się, dlaczego takie rozwiązanie może Ci się opłacać.

Farmy fotowoltaiczne – czy się to opłaca w 2022 roku?

Wcześniej zwróciliśmy uwagę na to, że elektrownia słoneczna może być wykorzystywana na wiele sposobów.

Obecnie najczęściej budowane farmy fotowoltaiczne są wykorzystywane głównie – na potrzeby właściciela farmy, którym bardzo często jest przedsiębiorca, lub też w celu dalszej odsprzedaży energii elektrycznej.

W tym drugim przypadku jest to możliwe, gdy zewnętrzny klient zostanie dołączony do tej sieci energetycznej.

Jak widzisz, w każdej z tych sytuacji farma fotowoltaiczna ma zarabiać lub gwarantować oszczędność finansową. Ich właściciele mogą w całości sprzedawać nagromadzoną energię, a zatem inwestycja w farmę fotowoltaiczną może stać się bardzo dochodowym biznesem.

Tym bardziej obecnie, gdzie ceny za prąd ciągle rosną, a nawet istnieje poważne ryzyko, że energii będzie za mało by zaspokoić ciągle rosnące oczekiwania konsumentów.

Jak odbywa się taka sprzedaż energii? Tak naprawdę dziś dostępne są dwie metody – możesz poszukać aukcji OZE lub też skontaktować się bezpośrednio z dystrybutorem i podpisać najkorzystniejszą dla siebie umowę.

Budowa farmy fotowoltaicznej – o czym należy pamiętać?

Zastanawiasz się, jak założyć farmę fotowoltaiczną i jak zacząć na niej zarabiać? Konieczne stanie się dopilnowanie kilku istotnych kwestii. Na samym początku niezbędne jest stworzenie biznesplanu. Wtedy określisz dokładnie, jakie będą Twoje koszty i szacowane zyski. Dowiesz się w ten sposób, jaka jest opłacalność farmy fotowoltaicznej.

Następnym bardzo ważnym zadaniem, jest już typowo znalezienie najlepszej lokalizacji, gdzie zostaną rozmieszczone panele fotowoltaiczne.

Musisz pamiętać o tym, żeby lokalizacja spełniała poniższe kryteria:

  • znajdowała się z daleka od drzew oraz innych obiektów, które mogłyby zasłonić dopływ do słońca,
  • najczęściej w tym celu wybierane są grunty, które oznaczane są klasą IV-VI, gdyż wtedy nie ma konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z odrolnieniem,
  • będziesz potrzebować gruntów o powierzchni minimum 1 ha, aby uzyskać moc o wartości 500 kW,
  • kluczowe jest to, aby działka znajdowała się też w pobliżu sieci elektroenergetycznej.

Należy rozważyć, czy farma fotowoltaiczna ma stanąć na gruncie, który zostanie przez nas kupiony, czy też na samym początku lepszym rozwiązaniem będzie jej wydzierżawienie. Wszystko zależy od tego, czy chcemy zdecydować się na tak dużą inwestycję już na samym początku.

Do budowy farmy fotowoltaicznej niezbędny staje się też dokładny kosztorys oraz projekt. Zdecydowana większość osób decyduje się na skorzystanie z dofinansowania, dlatego trzeba też przygotować wszystkie dokumenty i złożyć wniosek.

Po przyznaniu dofinansowania, ale jeszcze zanim rozpoczniesz budowę farmy fotowoltaicznej, koniecznie zajmij się tak ważną kwestią, jak wybranie i podpisanie umowy z odbiorcą energii.

Pamiętaj też o załatwieniu kilku ważnych spraw formalnych, takich jak:

  • pozwolenie na budowę,
  • zgodność projektu z planem zagospodarowania przestrzennego,
  • ważne jest uzyskanie zgody od Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, gdy farma ma mieć większą moc niż 500 kW.

Musisz też znaleźć najkorzystniejszą ofertę u wykonawcy, który zbuduje dla Ciebie farmę zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Po zakończeniu budowy farmy fotowoltaicznej konieczne staje się również podłączenie jej do sieci elektroenergetycznej.