Logo Infinite Solar

Czy farma fotowoltaiczna jest szkodliwa? Poznaj fakty i mity

Czy farma fotowoltaiczna jest szkodliwa

Popularność fotowoltaiki widocznie wzrosła w ostatnich lata. To z kolei doprowadziło do pojawienia się wielu pytań, wątpliwości oraz mitów na temat tego, czy panele fotowoltaiczne są bezpieczne.

Zamiast opierać się na pogłoskach, czas zwrócić uwagę na fakty – w naszym artykule dowiesz się, czy farmy fotowoltaiczne są szkodliwe dla środowiska i dla ludzi.

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika to forma energii słonecznej, która przekształca promienie słoneczne w energię elektryczną. Wykorzystuje zatem odnawialne źródła energii, aby zasilić urządzenia elektryczne w przedsiębiorstwach, instytucjach, ale też w gospodarstwach domowych.

Produkcja paneli fotowoltaicznych miała ograniczyć emitowanie i wykorzystywanie szkodliwych substancji po to, aby uzyskać energię elektryczną.

Oczywiście z czasem coraz więcej osób zaczęło zastanawiać się, czy taki sposób pozyskiwania energii jest na pewno bezpieczny i jak oddziałuje na środowisko oraz na zdrowie i samopoczucie ludzi. Dlatego My również przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Czy fotowoltaika jest bezpieczna dla ludzi?

Szkodliwość farm fotowoltaicznych wobec ludzi to wyjątkowo gorący temat w ostatnim czasie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że panele fotowoltaiczne wytwarzają pole magnetyczne. Zgodnie z naszą wiedzą może ono z kolei powodować wiele skutków ubocznych dla ludzi. Chodzi tutaj o uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, ból głowy czy osłabienie wzroku.

Jednak trzeba raz na zawsze powiedzieć, że w tym micie mieści się jedynie połowa prawdy. Otóż w tym przypadku pole magnetyczne wytwarza promieniowanie niejonizujące, które uznaje się za w pełni bezpieczne dla ludzi. W takim razie należy obalić mit o tym, że instalacje fotowoltaiczne miałyby wpłynąć na spowodowanie uszkodzeń w DNA, które prowadzą do mutacji genetycznych i nieodwracalnych chorób.

Czy wiesz, że podobne promieniowanie wytwarzane jest też przez Twój telefon oraz przez modem WiFi w Twoim domu? Światowa Organizacja Zdrowa podaje, że nie ma absolutnie żadnych dowodów na to, że tego typu promieniowanie miałoby prowadzić do negatywnych skutków dla naszego zdrowia i życia.

Często powielana jest taka obawa przed tym, że panele fotowoltaiczne mogą spowodować porażenie prądem. Czy to prawda? To kolejny mit, którym nie warto się przejmować. Dlaczego? Wszystko przez to, że nowoczesne instalacje fotowoltaiczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby posiadały specjalne zabezpieczenia zwarciowe oraz przeciążeniowe. Zatem niezależnie od warunków atmosferycznych są one w pełni bezpieczne dla ludzi.

Szkodliwość farm fotowoltaicznych a środowisko naturalne

Innym powszechnym mitem jest to, że farmy fotowoltaiczne miałyby negatywny wpływ na nasze środowisko naturalne. Prawda jest jednak taka, że instalacja tych urządzeń w rzeczywistości nie oddziałuje na przyrodę i dzikie zwierzęta.

Dzięki temu, że nie wykorzystuje w swoim działaniu żadnych środków chemicznych ani paliw kopalnych, nie powstają tutaj żadne zanieczyszczenia. W dodatku z roku na rok pozostawiają coraz mniejszy ślad węglowy.

W dodatku warto podkreślić, że zużyte już panele mogą zostać w pełni bezpiecznie zutylizowane, a dzięki temu też nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne.

Czy panele fotowoltaiczne przyciągają pioruny?

Obawiasz się, że instalacje fotowoltaiczne zamontowane na dachu Twojego domu mogą przyciągać pioruny? Już nie musisz, bo to kolejny mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Tak naprawdę szansa na to, że piorun uderzy w panele lub w całą farmę fotowoltaiczną są niewielkie. Właściwie takie same, jak w to, że uderzy w każdy inny obiekt.

Oczywiście, gdyby do tego jednak doszło, to faktycznie piorun mógłby doprowadzić do pożaru paneli. Dlatego też dobrym rozwiązaniem będzie montowanie instalacji odgromowej, a także stawianie na najwyższej jakości produkty.

Jeśli chodzi o farmę fotowoltaiczną, to musisz wiedzieć, że podczas budowy jej konieczne staje się spełnienie wymogów przeciwpożarowych, które następnie muszą zostać jeszcze zatwierdzone przez organ Państwowej Straży Pożarnej.

Czy panele fotowoltaiczne mogą być szkodliwe?

Nie ma żadnych dowodów na to, że instalacja i produkcja paneli fotowoltaicznych może wywoływać negatywny wpływ na ludzi i zwierzęta. Jednak należy zwrócić uwagę na to, że bardzo ważne staje się przede wszystkim zwrócenie uwagi na to, że w niektórych sytuacjach ryzyko nieco wzrasta. Kiedy?

Szkodliwość farm fotowoltaicznych występuje, gdy postawiona inwestycja nie jest zgodna z normami bezpieczeństwa oraz z prawem. Do tego nie można być pewnym tego, że panele nie będą negatywnie wpływały na otoczenie, gdy zamontowany zostanie niskiej jakości i nieodpowiedni sprzęt. Kolejną przyczyną szkodliwości farm fotowoltaicznych może być też nieodpowiedni montaż przez niedoświadczone osoby. Jeśli zatem wybierzesz odpowiednich specjalistów i postawisz na renomowane produkty, to unikniesz negatywnych konsekwencji.

Jak widzisz po raz kolejny mity i pogłoski mają niewiele wspólnego z rzeczywistością.